Novinky

Po pěti měsících od okamžiku, kdy Šumbarkem otřásl výbuch plynu na Jarošově ulici, už je bytový dům s popisným číslem 767 zcela opravený.

Celkové náklady na opravu domu přesáhly 4 miliony korun. „Museli jsme zdemolovat celé čtvrté patro včetně střechy, dostavět zdi, novou střechu, zabudovat nová okna a inženýrské sítě a opravit fasádu,“ vyjmenovává ředitel správy majetku RPG Byty Zdeněk Vozník. Nutná byla také oprava bytů ve třetím patře a nová elektroinstalace společných prostor.

Bez ohledu na výbuch v Havířově společnost RPG Byty zavedla několik preventivních opatření, aby se situace neopakovala. „Ve všech volných bytech jsme demontovali plynoměry a zazátkovali rozvody plynu. V bytech s plynovými spotřebiči jsme provedli jejich kontroly a zkontrolovali taky odvětrání místností. V bytech, kde jsou karmy, plynové kotle a spotřebiče na tuhá paliva, jsme nechali namontovat detektory oxidu uhelnatého,“ říká Zdeněk Vozník.

Ve vchodech nově visí vývěsky s žádostí, aby nájemníci zavírali vstupní dveře a v době od 22 do 6 hodin zamykali vchodové dveře. „Všichni by si měli hlídat, koho do domu pouští,“ dodává.

Je totiž potřeba připomenout, že pachatel výbuchu (bývalý čtyřiačtyřicetiletý nájemník), který nelegálně pobýval v prázdném bytě a na jehož přítomnost nikdo z nájemníků neupozornil, byl policií obviněn z obecného ohrožení a nyní čeká na zahájení soudního řízení. 

Patnáctiletá Veronika Vértešiová ze ZŠ Jarošova si od poroty 9. ročníku Mezinárodní literární soutěže Jana Kollára převzala nejvyšší ocenění. Veronika se soutěže, kterou vyhlašuje Slovenský literární klub, zúčastnila už potřetí. V předcházejících ročnících získala třetí a druhé místo. Tentokrát dosáhla mety nejvyšší. V závěru roku 2013 si v Nostickém paláci v Praze na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže převzala ocenění za 1. místo za povídku Tajemný hrad. Šumbarák mladé spisovatelce gratuluje! (pie)

Velmi nás těší přibývající ohlasy i velký nárůst návštěvníků naší facebookové stránky.  Rádi bychom připomněli, že o. s. Šumbarák je zájmové sdružení, v němž se všichni naši členové angažují dobrovolně a bez nároku na odměnu. Posláním sdružení je POMÁHAT - ať již v otázce bydlení, volnočasových aktivit pro děti, seniory a další skupiny obyvatel Šumbarku, organizace úklidů či shánění veřejných grantů - např. na výstavbu hřiště. A máme za to, že výsledky naší dvouleté činnosti opravdu nejsou zanedbatelné.

Posláním sdružení není vychovávat děti, učit obyvatele lokality slušnému chování ani uklízet nepořádek, který udělali jiní. V tomto smyslu jsou myslím negativní reakce přehnané a je třeba si nejprve zamést před vlastním prahem. Rozhodně si nemyslíme, že řešením je odstěhovat se a na vše rezignovat, stěžovat si a kritizovat a nepřinášet vlastní návrhy na zlepšení, nezapojovat se. V takovém případě by byla činnost sdružení zcela nesmysluplná a nemístná.

Žijeme v době občanské společnosti, kdy si každý může vybrat, kde a jak bude žít a jak se sám zasadí o to, aby místo, kde žije, bylo pěkné a rozvíjelo se. V tomto smyslu není možné pouze ukazovat na druhé a říkat "to oni, to kvůli nim".

Netvrdíme, že situace na Šumbarku je ideální, kdyby byla, naší činnosti by nebylo třeba, ale situace se mění a to k lepšímu. A každý obavytel, který uklidí po svém psovi nebo ráno při odchodu do školy nebo práce za sebou zamkne vchodové dveře, papírek od svačiny vyhodí do koše místo na zem, s úsměvem pozdraví svého souseda, k tomu svou troškou přispívá. A my za to děkujeme a doufáme, že takových obyvatel Šumbarku bude jen přibývat!

Počátkem února se v Havířově uskutečnil zápis dětí do prvního ročníku. Na Jarošku přišlo v doprovodu svých rodičů 25 předškoláků. Zápis provázela pohodová atmosféra. Otevírala se jedna první třída, a tak nemusel nikdo ztrácet nervy dlouhým čekáním. Budoucím žákům se věnovali zkušení a kvalifikovaní pedagogové, kteří vyučují na 1. stupni školy. Přítomen byl také školní psycholog. 
 

Ve dnech 25-27/4 proběhne na Šumbarku pravidelný jarní úklid, který tradičně organizuje o. s. Šumbarák, RPG Byty a město Havířov. Přistaveny budou 4 velkoobjemové kontejnery, do nichž bude možné odložit nepořádek z domů a sklepů.

Rada města Havířova rozhodla o demolici dvou obytných domů na ulici Obránců míru. Budovy dlouhodobě hyzdily sídliště a jejich technický stav už nedovoloval, aby se v nich dál bydlelo. Mnoho obyvatel Šumbarku rozhodnutí města vítá. Co místo nich bude a co bude demolice obnášet, se dozvíte v únorovém čísle časopisu Šumbarák.

<< 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>