Novinky

 

Nenápadný kluk, co prodává na Šumbarku v Cyklokrámu kola, Jan Malošík, provozuje sport, který patří k nejtěžším vytrvaleckým disciplínám. Ironman je nejpopulárnější, ale nejtvrdší triatlon vůbec. Skládá se z plavání na trati o délce 3,86 km, jízdě na kole (180,25 km) a maratonského běhu (42,2 km). Závod probíhá v uvedeném pořadí a bez jakékoli přestávky. Malošík v něm slaví úspěchy.

Honza se do triatlonu pustil po deseti letech cyklistiky. „Triatlon jsem začal dělat vloni. Z těch dlouhých ironmanů mám za sebou Moraviamana, Slovakmana na konci září se chystám na Elbamana,“ vyjmenovává. Jeho největším úspěchem bylo letošní druhé místo na beskydském Beskydmanovi, který měl sice poloviční vzdálenost, ale kvůli převýšení a terénu byl náročný zase jinak. Na otázku, jak moc musí člověk na ironmana trénovat, odpovídá Honza jedním slovem: Hodně. Pro představu popíše víkendový trénink: „V sobotu v sedm plavu jeden a půl kilometru, pak jedu na kole asi sedmdesát kilometrů, na závěr je výklus okolo deseti kilometrů. V neděli jedu na kole sto kilometrů, běhám patnáct kilometrů,“ popisuje Malošík. Všechno směřuje k tomu, aby byl v den závodu dobře připravený a pokud možno ho nic nepřekvapilo. Podle jeho slov se dá dost dobře trénovat i v okolí Havířova. „Pežgovský les tu máme hned za humny, je tam plno pěšinek. Pro běh úplně ideální,“ povzbuzuje k tréninku i ostatní.

Děkujeme Nadaci OKD za podporu projektu "Měsíčník Šumbarák". Díky získanému finančnímu příspěvku můžeme nadále pokračovat v našich novinách, které roznášíme do schránek dvou tisíc domácností ve starém Šumbarku. Tvorba novin nás stojí spoustu úsilí, času i peněz. Právě díky grantu budete moci nadále číst každý měsíc o dění na Šumbarku. Dozvíte se, co se kde chystá, co se událo nebo jak se případně můžete vy sami zapojit do různých aktivit.

Šumbarští, máte možnost nám teď pomoct získat grant České spořitelny ve výši 50 tisíc korun, abychom mohli zaplatit autobus na další výlety do přírody a za památkami pro seniory ze Šumbarku. HLASUJTE pro náš projekt na tomto odkazu.

Červnové číslo Šumbaráku je plné novinek a pěkných fotek. Najdete ho v archivu zde.

O padesátitisícovou dotaci zažádalo občanské sdružení Šumbarák v grantovém řízení, které vyhlásila Česká spořitelna. Prostředky, pokud je sdružení získá, chce použít na podporu akcí pro seniory. „Vnímáme, že senioři na Šumbarku jsou početná skupina obyvatel, která si zasluhuje větší pozornost. Snažíme se pro ně spolu se školou Jarošova pořádat různé akce přímo v klubu seniorů a také spolupracujeme s Armádou spásy. Rádi bychom jim ale dopřáli možnost podívat se i mimo město, například do míst, která navštěvovali, když byli ještě mladí. Kdybychom peníze získali, mohli bychom uspořádat víc výletů, například do Beskyd,“ vysvětluje místopředsedkyně Šumbaráku Eva Cvrkalová.

Další žádost o grant směřovala na Ministerstvo práce a sociálních věcí. „Jedná se o Operační program lidské zdroje a zaměstnanost. Prostředky bychom chtěli použít na rozšíření sociálního bydlení, které se nám na Šumbarku podařilo úspěšně rozjet. Pronajímáme takto již šedesát bytů.  Zatím náš projekt koordinuje jen jeden člověk a jeho kapacita je již vyčerpaná. A protože jsme se zavázali, že budeme s klienty v pravidelném kontaktu, i proto, abychom dohlíželi, jak dodržují pravidla programu, chceme rozšířit počet koordinátorů,“ upřesňuje Eva Cvrkalová a dodává, že projekt sociálního bydlení je natolik inovativní, že bude rozšířen i do jiných měst. Hlavní myšlenkou tohoto programu je dostat rodiny s malými dětmi pryč z ubytoven. „Děti do takového prostředí nepatří. Mají mít domov, kde se budou cítit v bezpečí. Vše má ale přísné podmínky a v případě, že rodina nespolupracuje, musí byt zase opustit,“ uzavírá.

Občanské sdružení Šumbarák uspořádalo pro seniory ze Šumbarku výlet do arboreta.

„Během našich setkání se seniory jsme zjistili, že by si moc přáli vyjet někam na výlet, avšak nemají možnost. Buď nemají s kým, nebo je pro ně doprava příliš složitá a drahá. Proto jsme se rozhodli uspořádat půldenní zájezd do arboreta na Opavsku za symbolickou cenu padesát korun. Na dopravu i pitný režim přispěla společnost RPG Byty,“ říká Ivan Fabík ze sdružení Šumbarák.

11. června ráno vyrazilo autobusem 24 seniorů. V arboretu si prohlédli nejen okrasné keře a rostliny, ale navštívili také výstavu živých motýlů.  „Bylo to úžasné, jak jsme tam stáli a ti barevní motýlci na nás různě sedali. Každému z nás to zlepšilo náladu,“ popisuje své dojmy vedoucí klubu seniorů Šumbark Alena Stisková.

V Arboretu senioři strávili celkem tři hodiny. Někteří se celou dobu procházeli, jiní využili příjemného posezení pod stromy v parku, kdo chtěl, zašel si na oběd do blízké restaurace. Po celou dobu na ně dohlíželi Ivan Fabík, Kateřina Piechowicz ze sdružení Šumbarákj i Marie Poledníková z Armády spásy

Cesta zpátky příjemně utíkala, nikomu nebylo horko a na památku od organizátorů dostal každý účastník pohlednici.

Všichni se shodli, že pokud bude zase příležitost, pojedou se Šumbarákem znova.

A protože byla akce úspěšná, bude se Šumbarák snažit získat grant České spořitelny na další podobné výlety. Držte mu palce!

<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>